Restoration & Customs | Šiauliai, Lietuva

+370 (608) 66 757 info@retrocarslt.com

Straipsnis apie mus – Automanas.lt

Interviu su „Retro Cars LT“

Automobilius restauruojantys lietuviai mieliau renkasi rusiškas transporto priemones

Galbūt ir nedaugelis žino, tačiau mūsų šalis gali didžiuotis automobilius restauruojančiais žmonėmis. Jų yra tikrai ne vienas ir ne du. Vieni restauruoja brangius, egzotiškus ir retus automobilius, kiti imasi įvairių transporto priemonių gaivinimo amato, o štai mūsų pakalbintas Aivaras kartu su savo kolega mieliau renkasi restauruoti tarybų laikais pagamintus rusiškus automobilius.

Šiauliuose įsikūrę vyrai savo dirbtuvėse sugebėjo atgaivinti ne vieną įspūdingą, retą ir daugelio trokštamą automobilį. „Retro Cars“ vardu pasivadinę automobilių restauracijos specialistai mielai sutiko su mumis plačiau pakalbėti apie jų mėgstamą veiklą.

„Automanas.lt“ –  Kaip kilo mintis antram gyvenimui prikelti senus automobilius?

„Retro Cars LT“ – Viskas prasidėjo, kai su kolega nutarėme įsigyti automobilį „GAZ 24 Volga“. Įsigijome ir uždėjome naujas chromuotas groteles, lempas, keletą kitų smulkmenų. Tuo metu dar negalėjom net tikėtis, kad kažkada pasiryšime išrinkti automobilį iki varžtelio ir jį pilnai restauruoti, juk nė vienas iš mūsų gyvenime nebuvo nė tepalo pasikeitęs savo automobiliuose. Taigi, sekantį automobilį jau norėjosi perdažyti, buvo persiūtas ir salonas. Aišku, dėl šių darbų dar iki šiol tenka kreiptis pagalbos pas profesionalus, tačiau ardymo perdažant automobilį tikrai į valias. Dabar jau bet kokį automobilį galime ardyti ir neturėdami baimės bei abejonių jį vėl surinkti. Svarbiausia laikytis sistemos ir vadovautis originalo nuotraukomis, aprašymais ar brėžiniais.

 „Automanas.lt“ – Kiek laiko vidutiniškai užtrunkate restauruodami automobilius?

„Retro Cars LT“ – Į šį klausimą tiksliai atsakyti turbūt galėtų tik pilnas lentynas detalių turinčios ir tam tikrus modelius „konvejeriu“ restauruojančios didelės įmonės. Pati „restauracijos“ sąvoka vieniems gali reikšti seno automobilio perdažymą užtruksiantį savaitę, kitiems – pilną automobilio išrinkimą iki paskutinio varžtelio, kas dažnai po 2-3 metų baigiasi nepabaigtu projektu. Darbo laiką maždaug galima nusakyti detaliai įvertinus automobilio būklę ir įvertinus norimus atlikti darbus, tačiau šį laikotarpį dar reiktų padauginti keletą kartų.

„Automanas.lt“ –  Iki šiol koks buvo pats mėgstamiausias/mylimiausias projektas?

„Retro Cars LT“ – Tokiu projektu turbūt galima būtų pavadinti „AZLK Moskvich 1600 SL Rallye“ replika. Galbūt todėl, kad pirmą kartą mums nereikėjo 100 procentų atkūrinėti originalo. Šį automobilį galėjome derinti su šiuolaikiškomis interjero detalėmis ir mechanika. Buvo įdomu priimti tokį iššūkį, pasitelkti šiek tiek fantazijos, o ne tik griežtai laikytis brėžinių.

Baigus projektą automobilis iškeliavo į užsienį, tačiau reikia tikėtis, kad dar vienas toks automobilis netolimoje ateityje riedės ir Lietuvos gatvėmis.

„Automanas.lt“ –  Kokių įgūdžių reikia turėti restauruojant automobilį?

„Retro Cars“ – Restauruojant automobilį, kurį žmogus ketina eksploatuoti pats, labiausiai reikia laiko, lėšų ir valios. Tuomet galima sau leisti ir tam tikrus neatitikimus, neoriginalias dalis ir t.t. Kitas reikalas, jei automobilis gaminamas parodoms, pardavimui ar pagal užsakymą. Tuomet kiekviena smulkmenėlė turi įtakos jo kokybei ir kainai. Restauruojant svarbu kruopštumas, geriausia būtų turėti mechaniko patirties, reikia mokėti virinti, kokybiškai paruošti kėbulą dažymui, nepriekaištingai nudažyti, suvedžioti elektros instaliaciją, pasiūti saloną ir mokėti atlikti dar begalę kitų smulkesnių bet ne mažiau svarbių darbų. Be abejonės, vienas žmogus visko gerai padaryti nesugebėtų, todėl pasitelkiama profesionalų pagalba, kuri atitinkamai ir kainuoja.

„Automanas.lt“ –  Koks buvo pats sunkiausias projektas kurį esate turėję?

„Retro Cars LT“ – Negalėčiau išskirti konkretaus automobilio. Kiekvienas projektas yra tam tikras iššūkis. Su restauruojamo automobilio mechanizmais susipažini tik jį išardžius. Dažnai pasitaiko ir įmontuotų neoriginalių dalių, įvairių „patobulinimų“. Tuomet būtina išstudijuoti automobilio originalumą ir jį atstatyti, gražinti reikiamus agregatus, originalias dalis. Darbo eigoje be netikėtumų neapseinama, tačiau tai tik didina mūsų patirtį.

 „Automanas.lt“ – Restauruojate automobilius pagal užsakymą ar tiesiog išsirenkate automobilį, restauruojate ir vėliau jį parduodate?

„Retro Cars LT“ – Automobilius renkamės savo nuožiūra, pagal galimybes, tačiau esame atlikę ir užsakymų. Tokiu atveju savo projektus tenka atidėti, tačiau automobiliui nebereikia ieškoti naujo savininko. Sutaupytas laikas ir atgautos investicijos gali būti greičiau skiriamos naujam projektui. Taip pat užsakyti projektai turi didžiulį privalumą, jei klientas restauravimui pristato savo automobilį, kurio galbūt patys nerastume ar nesugebėtume įpirkti. Kuo retesnis modelis, tuo maloniau prisidėti prie jo atkūrimo.

„Automanas.lt“ –  Kuris momentas jums labiausiai patinka restauruojant automobilį?

„Retro Cars“ – Maloniausias momentas yra, kai automobilis grįžta iš dažymo kameros. Tuomet sunkiausi darbai jau būna praeityje, prasideda naujas projekto etapas. Malonu stebėti kaip keičiasi automobilis su kiekviena ant kėbulo uždėta dalimi. Be abejo, gera matyti ir visiškai užbaigtą automobilį, pravažiuoti juo per miestą, parodyti žmonėms.

 „Automanas.lt“ – Nesenai atlikote „Moskvich“ lenktyninio automobilio repliką. Kodėl?

„Retro Cars LT“ – „Moskvich 1600 SL Rallye“ buvo užsakytas projektas. Prieš tai apie istorinius ralio automobilius domėtis nebuvo tekę, o pabaigę projektą jau galime nupasakoti smulkiausius šio automobilio techninius skirtumus nuo paprasto Moskvičiaus. Nors biudžetas buvo ribotas ir užsakovas pageidavo tik išvaizdos atitikimo, ne vienas vakaras prabėgo studijuojant originalius „Moskvich“ ralio automobilio brėžinius, fotografijas, istoriją ir aprašymus.

 „Automanas.lt“ – Mieliau renkatės senus rusiškus automobilius?

„Retro Cars LT“ – rusiškiems (tiksliau sovietiniams) automobiliams lietuviai turi sentimentų. Vyresnio amžiaus žmonės pamena kaip patys ar jų tėvai vairavo tokius automobilius. Nuvykus į senovinių automobilių parodas matosi kur krypsta susirinkusiųjų akys, kur buriuojasi žmonės. Daugelis pakalbina tokių automobilių savininkus, pasidalina įspūdžiais, prisiminimais.

Rusiškus automobilius renkamės ir dėl techninių priežasčių. Pirmiausia, juos nesunku įsigyti, yra pasirinkimo laisvė, kainų įvairovė. O svarbiausia, kad jiems nesunku rasti reikiamų dalių. Netgi naujų važiuoklės ar variklio agregatų, durų, sparnų, stiklų ir kitų dalių dar galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse Lietuvoje ir užsienyje, bet ir pas senyvo amžiaus žmones garažuose. Aišku, reikia turėti omenyje, kad nauja detalė bus pragulėjusi lentynoje jau apie 50 metų, todėl ne visada ji bus geresnė už senąją.

„Automanas.lt“ –  Kokių projektų žadate imtis ateityje?

„Retro Cars LT“ – Iš rusiškų automobilių dar norėtųsi prikelti naujam gyvenimui „GAZ 69A“ ir „Moskvich 401“. Aišku įdomu būtų pasidarbuoti su sovietinių laikų limuzinais „GAZ 12 ZIM“ ir „GAZ 13 Chaika“. Tačiau kuo toliau, tuo labiau akys krypsta į retesnius vakarietiškus ar galingus amerikietiškus automobilius. Be abejo, tokie automobiliai reikalauja didelių investicijų, todėl reikia gerokai pasukti galvą prieš išsirenkant modelį ir pradedant projektą.

Straipsnio nuoroda: http://automanas.tv3.lt/automobilius-restauruojantys-lietuviai-mieliau-renkasi-rusiskas-transporto-priemones

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Translate »